10 hiba, amivel alaposan elronthatod a köteleződet - Biztosításkötés – Pénzügyi tanácsadás – Hitelügyintézés – Nyugdíjtervezés - Molnár Csaba

10 hiba, amivel alaposan elronthatod a köteleződet

Az alábbiakban kiemelek 10 jellemző hibát, amikbe a figyelmetlen autósok-motorosok beleeshetnek és nem lehet őket javítani.

  1. Nem tudja mikor van a biztosítás évfordulója. A 2010 előtti szerződések naptári évfordulósak, ami azt jelenti, hogy január 1. 2010 után az üzembe helyezés dátuma vagy a vétel dátuma az évforduló napja.
  2. Nem tudjuk felmondani a régi biztosítást, mert nem küldi el időben a felmondást. Az a szabály, hogy legkésőbb 30 nappal az évforduló előtt be kell érkezni a felmondásnak. Tehát nem 1 hónap, mint sokan gondolják. Így például a március 1-i évfordulós felmondást nem elég január 31-én beadni, mert a február csak 28 vagy 29 napos így ez időn túl beérkezettnek fog számítani.
  3. E-mailben küldik a felmondást. Nem biztos, hogy elfogadják bármilyen emailcímről. Olyan címről kell küldeni, ami a biztosítónál a szerződéshez regisztrálva van. Papíron, levélben vagy személyesen ügyfélszolgálaton kell leadni. A faxot elfogadják. Mindkét esetben fontos, hogy bizonyítani tudjuk, hogy megkapták. Tehát tértivevény, érkeztető bélyegős másolat, faxjelentés legyen meg.
  4. Nem emlékszik, hogy milyen kedvezményeket kapott a szerződés megkötésekor. Például ha kedvezményt kapott a biztosítótól másik szerződésére arra, hogy a gfb-jét is ott kötötte, akkor a felmondással a többi szerződésén elveszti a kedvezményeket. Lehet, hogy nem is érdemes váltania, mert annyira megborítja a kedvezményrendszerét.
  5. Csábító ajánlatot kapott az interneten, magának köti a biztosítást. Az internettel kapcsolatban rengeteg a hibalehetőség! Az adatközlési hibák közül a legsúlyosabb, hogy e-kommunikációt választ, és rosszul adja meg az e-mail címét. Így elégedetten hátradől, és az égvilágon semmi levelet nem kap meg a szerződésével kapcsolatban. Azt se, hogy mi a szerződésszáma, mikor kell díjat utalni, vagy hogy hiba van egyáltalán.
  6. Megszűnik a biztosításhoz megadott e-mail címe. Ugyanaz az eset.
  7. Haláleset után örökléssel kapta az autót, amit nem használ, ezért elfelejt kötelezőt kötni rá. Addig is spórol vele. A szerződéskötés nem önkéntes, hanem jogszabály írja elő. A kötelezőt a hagyatéki végzés jogerőssé válásától kell megkötni. Különös, hogy a jelenlegi szabályok szerint, addig a halott nevére szóló biztosítást kell tovább fizetni.
  8. Úgy akar biztosítót váltani, hogy az előző biztosítása díjnemfizetés miatt szűnt meg. Nem lesz érvényes az új biztosítása. Tovább gyűlik a fedezetlenségi díja. Éven belül díjnemfizetés miatt megszűnt szerződést csak ugyanannál a biztosítónál köthet meg újra, amelyiknél előtte volt. Az évfordulója ugyanaz marad.
  9. Utólag rendezni próbálja a biztosítási díját, de nem a teljes összeget fizeti be. Tovább nőhet a fedezetlenségi díja. A biztosító a befizetésből az alábbi összegeket különíti el: Türelmi időre jutó gfb díj+türelmi időre szóló baleseti adó+Fedezetlenségi díj+fedezetlenségi díjra jutó baleseti adó+ gfb díj+gfb díjra jutó baleseti adó. Amikor befizetés érkezik, először is az adókat vonják le belőle. Először a türelmi díjra, aztán a fedezetlenségi díjra, aztán a rendes díjra jutó adót utalja el a NAV-nak. Utána a türelmi díjat, majd a fedezetlenségi díjat csökkenti, azt a Mabisznak utalja a kártalanítási alapba. Végül jön maga a nettó díj, amivel a díjtartozást csökkenti. Ha ez nem elégséges, akkor 60 napon túli tartozás esetén megszűnik a biztosítás. Lehet megint újrakötni…
  10. Eladta az gépjárművet, de a biztosítást nem mondja le. Le kell mondani.

Ha késve olvasod ezt a cikket és már hasonló helyzetbe kerültél, hogy nem érted mi történik vagy kérdésed van, hívj, segítünk!